Milujem svoje mestoPrešov; doborvoľníci pilne pracovali na skrášlení mesta; prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove doc. ThDr. PaedDr. Gabriel PAĽA, PhD. pri netieraní zábradlia. Zdroj: www.facebook.com/Milujem-svoje-mesto-Prešov

Myšlienku realizovali kresťanské spoločenstvá


Cieľom akcie Milujem svoje mesto bolo za pomoci dobrovoľníkov upratať a skrášliť Prešov. Organizátormi podujatia boli kresťanské spoločenstvá. Skrášlením mesta tak prispeli k oslavám 770. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove. 

“Akcia Milujem svoje mesto vznikla z podnetu platformy Kresťania v Prešove, ktorá pôsobí v meste asi dva roky. Chceli sme osloviť mladých ľudí aj mesto a spojiť sily s tým, aby mesto zadefinovalo svoje potreby. My sme potom oslovili v spolupráci s mestom školy a všetky združenia a spoločenstvá, ktoré v meste pôsobia. Robilo sa v meste upratovanie, čistenie priestorov, natieranie zábradlí, čistenie elektrických stĺpov od letákov,” konkretizoval Peter Michančo z neziskovej organizácie Cesta a život. 

 

Mesto Prešov poskytlo materiálnu podporu


Hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová uviedla, že mesto vyčlenilo lokality, kde zadefinovalo, o aké práce má záujem. Radnica dala dobrovoľníkom náradie, farby na natieranie a pomôcky na upratovanie. Pracovalo sa v celom meste, v centre od domu kultúry po železničnú stanicu, na sídliskách a pri školách. 

 

Zámer sa podaril


Dobrovoľníci v priebehu týždňa vyčistili areál aj dno vodnej nádrže Delňa, Kolmanovú záhradu, cyklistický chodník od Sídliska III po mestskú halu aj velodróm, kde boli preteky. V troch materských školách na uliciach Bratislavská, Hviezdoslavova a Fraňa Kráľa natreli preliezačky, altánky, vyčistili záhrady. Zametali parkoviská a pod ozdobnými mriežkami okolo pitných fontán a stromov vyzbierali drobné odpadky, ohorky, vytrhali burinu pri obrubníkoch. Pavol Biroš z organizačného tímu zosumarizoval, že na upratovaní mesta sa zúčastnilo za šesť dní vyše 1200 dobrovoľníkov. Boli medzi nimi žiaci z piatich základných a ôsmich stredných škôl z Prešova. Na brigáde sa zúčastnili tiež rodiny s deťmi a ľudia, ktorí v priebehu týždňa mali iné povinnosti. Organizátori po ukončení brigády odmenili dobrovoľníkov guľášom. 

Primárny zdroj: www.presov.dnes24.sk

Foto: www.facebook.com/Milujem-svoje-mesto-Prešov

 

Informácie prevzaté z nasledovných zdrojov:


  • Dobrovoľníci pod heslom Milujem svoje mesto skrášlili Prešov. [online]. Perex, 2017-05-27, [cit. 2017-05-30]. Dostupné online.
  • Naše mesto je teraz ešte krajšie: Vyše tisícka dorovoľníkov makala na skrášlení Prešova. [online]. Perex, 2017-05-29, [cit. 2017-05-30]. Dostupné online.

#Prešov, #Prešovjeajmojemesto, #770výročie, #MilujemPrešov, #LepšíPrešov, 

Close